Бетон – це наш світ! Хочемо трохи розповісти Вам про нього.
Бетон – штучний камнеподібний матеріал, що являє собою затверділу бетонну суміш. Розрізняють такі стадії готовності бетону:
1.-бетонна суміш;
2.- свіжоукладена суміш;
3.- затверділа суміш.
Товарний бетон повинен задовольняти різні вимоги залежно від способу його виготовлення і призначення. Це, наприклад, набір міцності, довговічність або зовнішній вигляд.
I.
ЛЕГКОУКЛАДАЛЬНІСТЬ (РУХЛИВІСТЬ) БЕТОНУ.
Бетон повинен мати здатність заповнювати форму, в яку його покладено, або під впливом зовнішніх сил, або під своєю власною вагою.
Під час виробництва збірного залізобетону використовують малорухливі (жорсткі) бетонні суміші з малим вмістом води. Такий бетон не зможе під власною вагою заповнити форму – потрібна вібрація, ущільнення.
Те, наскільки пластичним (рухливим) буде бетон, багато в чому визначається кількістю води в бетонній суміші.
Скільки додати води в бетонну суміш? Відомо, що під час додавання води потрібно бути обережним, щоб не перевищити потрібної кількості.
Зазвичай води додається стільки, щоб бетон можна було добре перемішати і зручно з ним працювати. При роботі з жорсткими бетонами кількість води дається за розрахунком міцності.
Існують кілька способів вимірювання рухливості бетонної суміші. Найпоширеніший із них – метод осідання конуса (ОК). Він полягає у вимірюванні осідання конуса бетонної суміші під власною вагою після зняття металевої форми.
Конус має висоту 30см, об’єм бетонної суміші, яка в нього поміщається – близько 6л, проте готують зазвичай склад бетону об’ємом 7л.
Дуже важливо, щоб бетон зберігав задану рухливість протягом часу, необхідного для доставки на об’єкт. Зазвичай це час 1,5-2 години, час збереження або “живучості” бетонної суміші.
Через деякий час бетон перестане бути пластичним, затвердіє і набере певну міцність. Ми вже знаємо, що для остаточного набору міцності потрібно набратися терпіння на 28 діб. Але опалубку з бетону можна знімати значно раніше – після того, як він набере 70% міцності (через 5-7 днів).
II.
РОЗШАРОВУВАННЯ БЕТОНУ.
Бетонна суміш не повинна легко розшаровуватися, тобто повинна бути зв’язною. Однак відсутність схильності до розшарування не входить у визначення легкоукладальності суміші. Проте відсутність помітного розшарування вельми істотна, оскільки повне ущільнення суміші, що розшаровується, неможливе.
Спостерігається два види розшарування:
- перший — виділяються більші частинки, оскільки вони скочуються по укосах першими і осідають більше, ніж менш дрібні;другий — полягає у відділенні цементного тіста, що спостерігається особливо в рухливих сумішах.
При деяких гранулометричних складах і при застосуванні худих сумішей. Якщо суміш занадто жорстка, може бути перший вид розшарування. При додаванні води зв’язність суміші поліпшується. Однак якщо суміш стає занадто рухливою, спостерігається другий вид розшарування.
Величина розшарування залежить від методу укладання та обробки бетонної суміші. Якщо бетонну суміш не доводиться перевозити далеко і безпосередньо з бетономішалки укладають у форму, то небезпека розшарування невелика. Падіння бетонної суміші зі значної висоти, опускання її по жолобу, особливо якщо змінюється напрямок, і зіткнення з перешкодами – все це сприяє розшаруванню. Тому за таких умов слід застосовувати особливо зв’язні суміші.
Розшарування важко виміряти кількісно, але його легко помітити.
III.
- ФІЗИКО-МЕХАНІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ЗАТВЕРДІЛОГО БЕТОНУ.
Залежно від призначення будівель і споруд, а також умов експлуатації приймаються класи бетону за такими характеристиками:
міцність на стиск;
міцність на розтягнення;
морозостійкість;
водонепроникність
1) ПРОЧНОСТЬ БЕТОНА
МІЦНІСТЬ БЕТОНУ
Міцність бетону – це властивість матеріалу чинити опір руйнуванню від дії внутрішніх напружень, що виникають унаслідок навантаження або інших чинників. Матеріали в спорудах можуть зазнавати різних внутрішніх напружень:
- стиснення;
розтягування;
вигину;
зрізу;
кручення.
Бетон належить до матеріалів, які добре чинять опір стисненню, значно гірше – зрізу та ще гірше – розтягуванню (у 5-50 разів гірше, ніж стисненню). Тому будівельні конструкції зазвичай проєктують таким чином, щоб бетон у них сприймав стискальні навантаження.
Залишити відповідь